Sivilceden Korunma - Sivilce Tedavisi - Medical Park

Sivilceden Korunma

Sivilceden Korunma
Ani başlangıçlı akne, bazen hormonal bir bozukluğun bulgusu olabilir. Özellikle geç ortaya çıkan akneleri olan kadın hastalarda; adet düzensizliği, tüylenme artışı ve saç dökülmesi gibi yakınmalar da mevcutsa, yumurtalık, böbrek üstü bezi ve tiroit bezi hastalıkları buna sebebiyet verebilir. Mevcut olan hormonal bozukluğun tedavisiyle akne lezyonlarında gerileme saptanır. Bu durumlarda hastanın kadın doğum hekimleriyle birlikte hastanın takip edilmesi gerekir.

Kozmetikler, geç başlangıçlı aknelerin oluşmasına neden olabilecek bir diğer sebeptirler. Özellikle yağlı kozmetik ürünler, gözenekleri tıkayarak, akne gelişmesine neden olmaktadır. Yağlı saç kozmetikleri; saçlarda ve alın hattında akne gelişmesine sebebiyet verebilir. Akneli cilde sahip olan kişilerin yağsız, su bazlı, non-komedojenik ibaresi bulunan kozmetik ürünleri tercih etmeleri gerekir. Makyaj mümkün olduğunca az yapılmalı, gece yatmadan önce çıkarılmalıdır.

Geç başlayan akneler bazen kullanılan ilaçlardan dolayı gelişebilir. Kullanılan bazı ilaçlar, cildin yağ dengesini bozarak akne gelişmesine neden olabilir. Steroidler, sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları ve bazı psikiyatrik ilaçlar akne gelişmesine neden olabilecek şüpheli ilaç gruplarıdır. Akneler bir ilaç tedavisi sonrası başlamışsa, şüpheli olan ilacın mümkünse kesilmesi ya da değiştirilmesi akne lezyonlarında gerilemeyi sağlayacaktır. Östrojen ve progesteron hormonunu birlikte içeren doğum kontrol hapları, akne lezyonları üzerinde iyileştirici özellik göstermektedir. Bu tip ilaçların aniden kesilmesi de aknelerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Stres, geç başlayan aknelere neden olan bir diğer önemli etmendir. Hastalar özellikle streslerinin yoğun olduğu zamanlarda aknelerde artma tarif etmektedir. Stresi çok yoğun kişilerde psikiyatrik destek, aknelerde iyileştirici özelliğe sahiptir.

Akne Tedavisinde Dikkat Edilecekler

Akne, uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Kullanılacak ilaçlar aknenin şiddetine göre düzenlenir. İlaçlar etkisini en erken 2-3 ay sonra göstermeye başlar, bu yüzden hastaların bu konuda sabırlı olması gerekir. Hafif şiddetteki aknelerde dıştan sürülen antibiyotik içeren kremler, deri soyucu özelliği olan salisilik asit ve retinoik asit içeren ilaçlar etkili olmaktadır. Orta şiddetteki aknelerde ağızdan kullanılan antibiyotikler ve hormon dengesini düzenleyici özelliği olan doğum kontrol hapları önerilir. Özellikle mens (adet) dönemlerinde aknelerinde artma tarif eden hastalarda doğum kontrol hapları en etkili tedavi seçeneğidir.

Şiddetli aknelerde ise isotretinoin tedavisine başvurulur. Yüksek doz A vitamini içeren bu tedaviye başlanmadan önce hastalar tedavinin yan etkileri konusunda bilgilendirilmelidir. Tedavi, gebe kalma riski olan kadın hastalarda önerilmez. Dermatoloji uzmanının kontrolünde tedavi yapılmalıdır. Periyodik kan tetkikleriyle ilaç dozu düzenlenmektedir.