Sivilce Tedavisi - Sivilce Tedavisi - Medical Park

Sivilce Tedavisi

sivilce tedavisi
Sivilce izleri tedavisi uzun, emek ve sabır gerektiren bir süreçtir. Tedaviye başlamadan önce hekimlerin hastaları bilgilendirmesinde, daha sonra tedaviye başlamasında fayda vardır. Tedavide tercih edilecek yöntem bireye özgü olmalıdır. İz tedavisinde önemli olan, izin oluşumuna neden olan sebebi tedavi etmektir.

Maküler tipte sivilce lekeleri hafifse, tedavisi harici uygulanan ilaçlarla yapılır. Bu ilaçların etkisi geç görülür. Ancak eğer lekeler daha derinse kimyasal peeling işlemi uygulanır.

Hafif, derinleşmemiş, yüzeyel olan çukur şeklindeki sivilce izlerinde kimyasal peeling hayli etkili olmaktadır. Ancak derin ve geniş yüzeyli izlerde dermaroller, lazer, dolgu maddesi uygulaması ya da dermabrazyon işlemi gibi farklı işlemler tercih edilmektedir. Bu işlemler tek başlarına yapılabilecekleri gibi bazı durumlarda kombinasyon şeklinde de uygulanabilir.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilecekler

Sivilceli kişiler; düzenli sivilce takiplerini yaptırmalı, sivilcelerini tedavisiz bırakmamalıdır. Sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Tedavi sonrasında izin derinliğine göre, bazen sorun daha hafif şiddet de devam edebilmektedir Kamuflaj özelliği gösteren kozmetik ürünler bu konuda yardımcı olmaktadır.

Sivilce Tedavisinde Yaklaşımlar

Sivilceli bir hasta karşımıza geldiğinde tedavi yaklaşımı konusunda birkaç noktaya dikkat etmek zorunludur. Hastanın lezyonları bizler için önemli siyah ya da kapalı noktaların olup olmaması, iltihaplı sivilcelerin olup olmadığı, hastanın yaşı ve daha önce kullandığı tedaviler yol gösterici olmaktadır. Siyah ya da kapalı noktalarla gelen başlangıç döneminde nitelendirenbileceğimiz bir sivilcede tedavimiz genellikle dışarıdan sürülecek soyucu ya da antibiyotikli kremler ya da jellerle oluşturulmaktadır. Süreç biraz daha devam ettiğinde daha sistematik tedaviler olarak bilinen “ağızdan antibiyotikler” “A Vitamini türevleri” ve ya “Hormon tedavilerine” geçilebilmektedir.