Sivilce Belirtileri - Sivilce Tedavisi - Medical Park

Sivilce Belirtileri

sivilce belirtileriSivilce izleri; maküler tipte izler ve skar tipi izler olarak ikiye ayrılır. Maküler tarzda izler leke şeklindedir, daha kısa sürede iyileşirler ve daha kolay tedavi edilebilirler. Skar tarzı izler deriden çöküklük ve kabarıklıkla ortaya çıkar, daha geç iyileştiğinden de sabır gerektiren bir tedavi ister.

Maküler tipte izler renk değişikliğiyle belirti verir. Sivilceler iyileşirken, renk değişikliği görülebilir. Lekeler kırmızı ya da kahverengi renkte olabilir. Açık renkli kişilerde genellikle kırmızı izler görülürken, esmerlerde kahverengi izler daha belirgin olur.

Skar şeklinde izler deri bütünlüğünü bozar. Bu izler de atrofik ve hipertrofik olmak üzere ikiye ayrılır. Atrofik tipte olan izler, deri yüzeyinden daha çökük, çukur şeklinde olur. Çukurluk geniş alanda olabileceği gibi, kalem ucu gibi küçük bir alanda da bulunabilir. Hipertrofik şekilli izler deri yüzeyinden kabarık görüntüde olur. Ciltte kırmızı ve kabarık şekilde görülür. Ayrıca kimi zaman kaşıntıya da neden olabilirler.

Sivilce Hangi Yaşlarda Görülür?

Sivilce şikayeti yaşayan hastalar genellikle ergenlik dönemindeki kişilerdir. Özellikle 12-24 yaşlarda sivilcede bir artış görülmektedir. 15-16 yaşlarda da svilce tepe noktasına ulaşır. Hastaların önemli bir kısmı bu dönemdendir. Bunun dışında yenidoğan dönemi dahil olmak üzere ileri yaşlarda da sivilceye rastalanabilmektedir.