Sivilce Tedavisi - Cilt Hastalıkları Merkezi - Medical Park
Sivilceye Dur De


Sivilce izleri tedavisi uzun, emek ve sabır gerektiren bir süreçtir. Tedaviye başlamadan önce hekimlerin hastaları bilgilendirmesinde, daha sonra tedaviye başlamasında fayda vardır. Tedavide tercih edilecek yöntem bireye özgü olmalıdır. İz tedavisinde önemli olan, izin oluşumuna neden olan sebebi tedavi etmektir. Maküler tipte sivilce lekeleri hafifse, tedavisi harici uygulanan ilaçlarla yapılır. Bu ilaçların etkisi geç görülür. Ancak eğer lekeler daha derinse kimyasal peeling işlemi uygulanır.

Hafif, derinleşmemiş, yüzeyel olan çukur şeklindeki sivilce izlerinde kimyasal peeling hayli etkili olmaktadır. Ancak derin ve geniş yüzeyli izlerde dermaroller, lazer, dolgu maddesi uygulaması ya da dermabrazyon işlemi gibi farklı işlemler tercih edilmektedir.

Sivilce Tedavisinde Yaklaşımlar

Sivilce Tedavisi Sivilceli bir hasta karşımıza geldiğinde tedavi yaklaşımı konusunda birkaç noktaya dikkat etmek zorunludur. Hastanın lezyonları bizler için önemli siyah ya da kapalı noktaların olup olmaması, iltihaplı sivilcelerin olup olmadığı, hastanın yaşı ve daha önce kullandığı tedaviler yol gösterici olmaktadır. Siyah ya da kapalı noktalarla gelen başlangıç döneminde nitelendirenbileceğimiz bir sivilcede tedavimiz genellikle dışarıdan sürülecek soyucu ya da antibiyotikli kremler ya da jellerle oluşturulmaktadır.

Süreç biraz daha devam ettiğinde daha sistematik tedaviler olarak bilinen “ağızdan antibiyotikler” “A Vitamini türevleri” ve ya “Hormon tedavilerine” geçilebilmektedir.İletişim Formu

Kullanım Sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum

Sivilce İzleri Tedavisi
Sivilceler ne kadar başarılı tedavi edilirse edilsin, sonrasında az ya da çok derin ve ya daha az derin bir miktar sivilce izi kalabilmektedir. Bu izleri tedavi etmeke için öncelikle aktif sivilce çıkışının sona ermesi gerekmektedir.
Devamı İçin Tıklayın

Sivilce Belirtileri
Sivilce şikayeti yaşayan hastalar genellikle ergenlik dönemindeki kişilerdir. Özellikle 12-24 yaşlarda sivilcede bir artış görülmektedir. 15-16 yaşlarda da svilce tepe noktasına ulaşır.
Devamı İçin Tıklayın